
Profesjonalna terapia logopedyczna oparta jest na rozmaitych technikach i metodach dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzisiejsze podejście do rehabilitacji mowy łączy w sobie ćwiczenia tradycyjne z innowacyjnymi rozwiązaniami terapeutycznymi. Wykorzystywane przez logopedów techniki zależą przede wszystkim od charakteru zaburzeń oraz wieku osoby poddawanej terapii. Podczas pierwszej wizyty w logopedycznym gabinecie przeprowadzana jest szczegółowa diagnoza logopedyczna, jaka pozwala określić jaki jest problem i odpowiednio zaplanować leczenie naprawcze.
Taka diagnoza między innymi obejmuje badanie budowy i sprawności wszystkich narządów artykulacyjnych, analizę mowy spontanicznej oraz ocenę umiejętności językowych. U dzieci z opóźnionym rozwojem mowy akademia mowy i terapii stosuje metody stymulujące, które bazują na naturalnej aktywności malucha – zabawie. Poprzez gry, piosenki, wierszyki i wszelkiego rodzaju ćwiczenia logopedzi zachęcą dziecko do mówienia i rozwijania słownictwa. Skuteczne okazują się także ćwiczenia o charakterze oddechowym, jakie uczą prawidłowego toru oddychania i zarządzania powietrzem przy mówieniu.
Terapia osób z wadami wymowy przede wszystkim się koncentruje na ćwiczeniach usprawniających narządy mowy – język, wargi, żuchwę oraz podniebienie miękkie. Pacjenci dostają do wykonania specjalne układy artykulacyjne, które stopniowo prowadzą do prawidłowego wymawiania problematycznych głosek. Logopedzi często też korzystają z metod słuchowych, które pomagają w różnicowaniu dźwięków brzmiących podobnie do siebie.
W gabinecie logopedycznym często stosowane są lustra, dzięki którym pacjent może obserwować prawidłowe ustawienie narządów artykulacyjnych. Podczas leczenia jąkania specjaliści stosują metody kontroli oddechu, płynnego mówienia oraz techniki psychoterapeutyczne, które pomagają w radzeniu sobie z lękiem i stresem przed mówieniem.
Popularnością też się cieszą ćwiczenia do rytmizacji mowy oraz techniki spowolnionego mówienia. Dużo przydatnych informacji w tym temacie znaleźć można na stronie https://akademiamowyiterapii.pl, albo w firmie:
Paulina Jabłońska
Akademia mowy i terapii
Wyszyńskiego 23
Kostrzyn nad Odrą
Polska (66-470)
tel: 504 188 593
mail: kontakt@akademiamowyiterapii.pl
+Tekst Sponsorowany+