Bieganie to jedna z najczęściej wybieranych form sportowej aktywności, tak naprawdę biegają osoby ze wszystkich grup wiekowych. Nie potrzeba do tego specjalistycznych urządzeń ani specjalnego miejsca, wystarczą dobre buty i nieco zapału. Lecz regularne uprawianie tego sportu jest związane z niebezpieczeństwem różnych urazów, lekceważenie których może się niezbyt dobrze skończyć. I wcale tu nie chodzi o zwichnięcia czy skręcenia, ponieważ w ich przypadku przeważnie rozpoczyna się odpowiednie leczenie. Lecz jeśli pojawi się w stawie lub kolanie nieduży ból, to wielu biegaczy nie zwraca na to specjalnej uwagi.

A to niekiedy jest zaledwie początek poważniejszej kontuzji, jaką obowiązkowo należy wyleczyć, żeby nie dopuścić do poważnego urazu. W większości przypadków w zupełności powinna wystarczyć dobrze przeprowadzona fizjoterapia Poznań, jaka zmniejszy objawy i umożliwi zachowanie ciągłości treningów. W przypadku poważniejszych stanów może być potrzebna konsultacja ortopedyczna i zrobienie badań, przykładowo rezonansu magnetycznego czy USG. Pozwoli to lekarzowi ocenić stan mięśni, ścięgien i stawów, co będzie ważne przy wybraniu leczenia. Najczęściej występującą kontuzją pośród biegaczy jest przeciążenie stawów kolanowych.

Wynika to głównie z nieodpowiedniej techniki, ale też niewłaściwego obuwia albo twardego podłoża. Poznań fizjoterapia w takim przypadku przede wszystkim będzie mieć za zadanie odzyskanie właściwych wzorców ruchowych i zmniejszenie bólu. Dużo ćwiczeń jest kładzionych na poprawę siły mięśni, które najczęściej są używane przy bieganiu. Dodatkowo fizjoterapeuta powinien pacjenta nauczyć prawidłowej techniki, co pozwoli ograniczyć niebezpieczeństwo powtórnej kontuzji w przyszłości. Seria zabiegów jest wykonywana w gabinecie, lecz często biegacz otrzyma też zestaw ćwiczeń, które może później wykonywać w swoim domu. W przypadku tego typu urazów bardzo duże znaczenie ma profilaktyka i zapobieganie. Tak więc jeżeli ktoś zabiera się za systematyczne biegowe treningi, to powinien się przygotować do tego odpowiednio.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY