Wizja zmian klimatycznych i kurczące się zasoby surowców energetycznych zmuszają do zmian w wielu obszarach życia. Najbardziej istotne są plany dotyczące dziedzin, jakie pochłaniają największe zasoby energii. Taki sektor to na przykład budownictwo i związane z nim użytkowanie budynków. To, z jakiego materiału został zbudowany jakiś obiekt, wpływa na zużycie energii potrzebnej do jego chłodzenia albo ogrzewania, lecz również do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Jest także oczywiste, że większe pomieszczenia potrzebują jej znacznie więcej. Jeśli dołożyć do tego oszczędności na izolacji i materiałach, dość prosto wpaść w pułapkę niezbyt ekologicznej budowy. W kolejnych latach mieszkańcy płacą wtedy znacznie wyższe rachunki niż mogliby zapłacić, gdyby zadbano o parametry budynku.

O zapotrzebowaniu na energię niezbędną do zapewnienia odpowiedniej temperatury we wnętrzu mówi jego energetyczna klasa. Parametr ten znajduje się w świadectwie energetycznym. Jest to dokument obowiązkowy dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania po 2009 roku. W 2023 roku rozszerzono ten zakres o starsze budynki przeznaczone na wynajem lub do sprzedaży. A co za tym idzie wielu zarządców musi zadbać o to, aby takie świadectwo dostać. Kupujący albo najemca powinni otrzymać je podczas podpisywania umowy. Co istotne, jest to obowiązkowe, więc nie da się odmówić wydania takiego dokumentu. Za jego niezrobienie grozi surowa kata.

Tymczasem po wpisaniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Gdynia można zobaczyć, że koszt uzyskania świadectwa to zaledwie kilkaset złotych. Osoby wpisane na listę audytorów poinformują o tym, jakie dokumenty związane z budynkiem należy przygotować. Proces tworzenia świadectwa trwa co najwyżej parę dni. A certyfikat jest ważny aż 10 lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY