Przyglądając się popularności poszczególnych kierunków studiów zauważyć można, że bardzo dużym zainteresowaniem od lat się cieszy architektura. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem zawód ten jest pożądany i ceniony, dający mnóstwo zadowolenia i satysfakcji, a także i wysokie dochody. Z tych też powodów nie ma co się dziwić młodym osobom, że decydują się oni na wielomiesięczne przygotowania, aby tylko dostać się na upragnione studia. Co wcale takie łatwe nie jest, bo w zależności od miejsca ilość chętnych niejednokrotnie przekracza kilkanaście osób na jedno wolne miejsce.

Przy architekturze niezbędne posiadanie będzie dobrych plastycznych umiejętności. Bez tego nie ma co marzyć o rozpoczęciu studiowania, lecz ta umiejętność będzie bardzo potrzebna w późniejszym wykonywaniu obowiązków. Studia trwają standardowo, dokładnie tak samo jak reszta kierunków na państwowych uczelniach, lecz nie oznaczają one z automatu możliwości wykonywania zawodu.

Niezbędne jeszcze będzie odbycie dwuletniej praktyki zawodowej, po ukończeniu jakiej kandydat może przystąpić do państwowego egzaminu. Po jego zaliczeniu przed Okręgową Izbą Architektów można zapisać się do odpowiedniej izby i dopiero wówczas można faktycznie używać upragnionego tytułu. Wiele osób jest zdania, że architekt Poznań zajmował się będzie wyłącznie projektowaniem mieszkań, domów i obiektów komercyjnych. Faktycznie to są często wykonywane przez tych specjalistów zadania, lecz tych może być znacznie więcej.

Bardzo ciekawym i wymagającym zajęciem będzie architektura krajobrazu, na nadmiar nudy nie mogą też narzekać architekci zajmujący się urbanistyką czy ruralistyką. Istotną sprawą, jak to ma zresztą miejsce przy każdym zawodzie, są dochody, a te u specjalistów architektury wyglądają całkiem nieźle. Rzecz jasna wszystko zależeć będzie od miejsca pracy, posiadanego doświadczenia i stażu, lecz z pewnością każdy zdolny przedstawiciel tego zawodu nie powinien narzekać na swoją wypłatę. Jeśli Poznań architekt jest znany i ceniony na rynku, to za jego usługi trzeba będzie naprawdę niemało zapłacić.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY