Lutowanie jest jedną z najstarszych metod łączenia metali. W przeciwieństwie do spawania, które traktuje dość inwazyjnie łączone elementy, lutowanie opiera się na wypełnianiu przestrzeni między nimi specjalnym rodzajem lutu. z tego też powodu ten proces jest dużo bardziej bezpieczny, także jeżeli będzie chodzić o jego wykonywanie. Nie wymaga też stosowania tak dużych temperatur i specjalnych środków zabezpieczających. Lutowanie powszechnie się wykorzystuje na przykład przy produkcji elektronicznego sprzętu, gdzie wszystkie elementy na płytkach montowane są właśnie w takim sposób. Robione to jest za pomocą tak zwanego miękkiego lutowania, przy jakim używa się lutów wykonanych z cyny i dodatku miedzi albo ołowiu.

Spoiwa takie bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny, i stąd wzięło się ich podstawowe przeznaczenie. Ta metoda stosowana też być może do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz przy założeniu że temperatura pracy systemu nie przekracza stu dziesięciu stopni. Jeżeli będzie to więcej, to należy zastosować lutowanie twarde, jakie jest drugą z popularnych metod. W przypadku tego lutowania temperatura pracy wynosi powyżej 450 stopni, dlatego też potrzeby będzie specjalny sprzęt. Niejednokrotnie stosowane są palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lamp lutowniczych i lutownic indukcyjnych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem do łączenia części ze stali, miedzi, mosiądzu, brązu a także różnych metali szlachetnych. Z tego też powodu używane jest często do tworzenia instalacji, zapewniając wysoką odporność lutów na mechaniczne uszkodzenia i rozciąganie. W formie spoiwa wykorzystywane są tu przeważnie luty miedziane, srebrne i fosforowe. Dodatkowo niezwykle istotną sprawą jest stosowanie odpowiednich topników, mających na celu poprawić jakość połączenia i jego ogólną szczelność. Ponieważ lutowanie jest dużo prostsze niż spawanie, to bez problemów poradzą sobie z nim nawet osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w tego typu pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY