Guma w formie materiału znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Każdemu z nas będzie się ona zapewne kojarzyła przede wszystkim z oponami i uszczelkami, lecz tak naprawdę obszarów, w jakich spotkać można wyroby gumowe będzie dużo więcej. Poduszki, tuleje, pasy, płyty, tarcze albo odboje to raptem niektóre z elementów, które są konieczne w wielu różnych zastosowaniach. Guma jako materiał charakteryzuje się tym, że ma dużą elastyczność. Przez to świetnie nadaje się do różnych, ale również i jako pochłaniające energię elementy.

Zależnie od wykorzystania guma może być mniej lub bardziej twarda, będzie się też różnić pozostałymi parametrami. Przykładowo odboje gumowe wymagają tego, aby użyty materiał miał dużą elastyczność i nie odkształcał się trwale, gdyż musi absorbować dużo energii, a potem powrócić do początkowego kształtu. Odbojnice gumowe stosuje się przeważnie na ścianach, rampach czy nabrzeżach portowych, ale też są powszechnie one stosowane do ochrony drzwi w domach. Całkowicie odmienne parametry powinny mieć pasy gumowe. W ich przypadku bardziej niż elastyczność liczą się wytrzymałość i trwałość, tak więc stosowana to ich produkcji guma posiadać będzie całkowicie inne parametry.

Jeśli chodzi o pasy często wykorzystuje się wzmocnienie siatką lub tkaniną, aby poprawić ich wytrzymałość. Szczególnie że te elementy często są używane jako taśmy transportowe albo elementy do utwardzania terenu, przez co naprawdę one być muszą zrobione bardzo solidnie. Jeszcze inaczej są stosowane tarcze gumowe. Te najczęściej się używa jako fragmenty większych urządzeń, w których są między innymi rozdzielającymi przekładami.

Ze względu na trudne warunki codziennej pracy, często w niskich temperaturach, guma powinna być odporna na działanie mrozu i wytrzymała. Producenci wyrobów gumowych, na przykład takich jak tarcze gumowe, z reguły dają możliwość szerokiego kształtowania parametrów, zarówno jeżeli będzie chodzić o rozmiary jak i pozostałe właściwości, przez co da się je dostosować do określonych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY